X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Ubezpieczenie w Danii

Wszyscy pracownicy wyjeżdżający do pracy z BlueCollar są obowiązkowo ubezpieczani. Załatwianiem wszystkich formalności z tym związanych zajmujemy się my.

BlueCollar

Każdy pracownik (Obywatel Unii Europejskiej) wyjeżdżający do pracy z BlueCollar JobSupply jest ubezpieczony od pierwszego dnia pracy. Nasza firma zajmuje się załatwieniem wszystkich formalności z tym związanych. Pracownik otrzymuje następnie dokumenty uprawniające do wizyty u lekarza oraz otrzymania pomocy medycznej, którymi są żółta oraz niebieska karta ubezpieczeniowa.

Czym jest żółta karta ubezpieczeniowa?

Żółta karta ubezpieczeniowa pokrywa wszelkie wizyty u lekarza oraz w szpitalu. Bardzo ważne, aby mieć kartę przy sobie w razie nagłej potrzeby. Karta jest ważna tak długo jak pracownik pracuje legalnie w Danii. To oznacza, że jeżeli umowa zostanie przerwana (bez znaczenia, z jakiego powodu) to karta ubezpieczeniowa utraci ważność. Wniosek o wydanie karty ubezpieczeniowej może być wysłany do Udbetaling Danmark dopiero po otrzymaniu duńskiego numeru CPR (pesel) od SKAT (urzędu skarbowego). Od wysłania wniosku Udbetaling Denmark ma do 8 tygodni na wystawienie karty, choć zazwyczaj ten czas jest krótszy. A co zrobić jeśli nastąpi konieczność wizyty u lekarza przed otrzymaniem karty? W tym przypadku należy skontaktować z jednym z naszych koordynatorów. Wysyłamy wtedy prośbę do urzędu o wystawienie zaświadczenia o ubezpieczeniu w formie elektronicznej, które następnie przesyłamy mailowo do Państwa. Jeśli pomoc medyczna jest potrzebna poza godzinami pracy oraz w trakcie rozpatrywania wniosku o ubezpieczenie zdrowotne, możesz zostać poproszony o opłacenie wizyty lekarskiej. Proszę zachować paragon i poinformować o tym koordynatorów w następnym dniu roboczym. Zadbają oni o zwrot pieniędzy. Należy pamiętać, że koordynatorzy zapewniają wsparcie w sprawie wizyt u lekarza / pogotowia w Twoim imieniu, ale ostatecznie decyzja należy do lekarza / szpitala o ocenie i umówieniu się na wizytę (w zależności od nagłej sytuacji). Nie mamy na to żadnego wpływu, chociaż staramy się z całych sił, aby pomóc w takich sytuacjach. Żółta karta ubezpieczeniowa oraz dokument ubezpieczeniowy E106 są wysyłane na adres wybrany podczas rekrutacji prowadzonej przez biuro w Szczecinie, na Państwa polski adres zamieszkania albo na adres naszego biura w Odense. W przypadku formularza E106 należy  go zanieść do najbliższej jednostki NFZ, aby moc korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego także w Polsce. Żółta karta może ubezpieczać także żonę / męża oraz dzieci w Polsce jeżeli dane osoby nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego w kraju. W takim wypadku jest wymagany jednakowy adres zameldowania oraz podanie tych osób podczas wizyty w oddziale NFZ.

Niebieska karta ubezpieczeniowa

A dokładnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia wizyty u lekarza oraz w szpitalu poza Danią (krajach UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie lub Szwajcarii) i podlega prawom, które obowiązują w danym kraju. Karta jest ważna tak długo jak pracownik pracuje legalnie na kontrakcie w Danii. To oznacza ze jeżeli kontrakt zostanie przerwany, to karta ubezpieczeniowa również utraci ważność. Jeśli po zakończeniu pracy pracownik zdecyduje się opuścić Danię, to ponownie będzie mógł korzystać z opieki zdrowotnej w Polsce po zgłoszeniu do ZUS-u przez nowego pracodawcę.

 

Zdjęcie użyte w artykule: Jonas Skovbjerg Fogh © Scanpix