X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Strajki, protesty, wysokie wymagania, czy wciąż warto studiować pedagogikę?

Strajki, protesty, wysokie wymagania – czy wciąż warto studiować pedagogikę?

Strajki nauczycieli odbywają się w ostatnich latach dość regularnie i zarówno rodzicom, jak i dzieciom niejednokrotnie dały się we znaki. Strajk jednak dla nauczycieli ma bardzo duże znaczenie i jest przez nich uznawany za skuteczną metodę podkreślenia problemów, z jakimi się borykają na co dzień. Jest to również skutek braku porozumienia pomiędzy Ministerstwem Edukacji i Nauki a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. W założeniu żadna ze stron nie chce działać na szkodę dla polskiego szkolnictwa, ale trudno im również znaleźć wspólny język w zakresie bardzo istotnych kwestii w rozumieniu potrzeb i praw nauczycieli, takich jak dynamicznie zmieniające się zagrożenia, za mała pensja itp.

Dlaczego nauczyciele strajkują?

Dobry nauczyciel jest bezcenny. To on jest podstawą dobrej edukacji i to właśnie na bazie tej edukacji dorastają osoby o różnych zdolnościach, wiedzy i umiejętnościach. Aby móc zaufać skuteczności nauczyciela, musi on posiadać szereg umiejętności osobistych i zawodowych. To niezwykle ważne, ponieważ nauczanie to nie tylko przekazywanie wiedzy, to umiejętność tworzenia niezbędnych warunków, aby uczniowie nauczyli się myśleć samodzielnie i budować własną wiedzę i opinię o otaczającym ich świecie.

Dobry nauczyciel potrzebuje rozległej wiedzy na temat nauczanego przedmiotu i planu nauki, a także wiedzę ogólną. Musisz być entuzjastyczny, opiekuńczy i empatyczny, ale także stanowczy i pełen szacunku, odpowiedzialny, elastyczny i komunikatywny. To są główne cechy pożądane u dobrego nauczyciela.

Wymagań względem nauczyciela jest tak dużo, że niewiele osób na różnych stanowiskach może się nimi pochwalić. Nauczyciel poświęca na zdobywanie tych cech i umiejętności pięcioletnie studia, korzysta na bieżąco z kursów, studiów uzupełniających i wielu innych metod, które podniosą jego kwalifikacje i wesprą jego warsztat pracy. Jest naprawdę niewiele tak wymagających i odpowiedzialnych zawodów, co niestety nie przekłada się na otrzymywane przez nauczycieli pensje. To właśnie wzrost wynagrodzeń nauczycieli jest głównym powodem strajków i protestów.

Na szczęście sytuacja z roku na rok wygląda ciekawiej i zauważono istotę roli nauczyciela i odpowiedniego wynagradzania go za pracę i energię, jaką wkłada w wyedukowanie dzieci. Obecnie mimo wstępnych gróźb strajku z dniem 1 września nie było, co miejmy nadzieję, jest oznaką porozumienia między nauczycielami a Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Problemy z pensją, wysokie wymagania i pięć lat nauki – warto więc być nauczycielem? Jeżeli i Ciebie trapią podobne rozterki, przeczytaj poniżej, dlaczego warto zostać nauczycielem.

Studia pedagogiczne - sprawdź ofertę

Czy warto studiować pedagogikę w Collegium Balticum?

Oczywiście i bez wątpienia. Collegium Balticum od lat szkoli przyszłych nauczycieli i wychowawców, którzy realizują się w swoim zawodzie, bazując na zdobytej podczas studiów wiedzy teoretycznej i praktycznej. Powodów do studiowania pedagogiki jest wiele i o wiele więcej niż przeszkód czy wad. Poniżej przedstawimy kilka z nich, aby rozwiać wszelkie wątpliwości absolwentów szkół średnich.

1. Niech praca przynosi Ci prawdziwą satysfakcję.

Mówi się, że nauczyciel to „piękny zawód”. To mało szczegółowy, ale trafny opis. Prowadzenie zajęć to znacznie więcej niż tylko przygotowywanie lekcji i wykładanie jej w klasie. To również narzędzie transformacji społecznej. Bycie nauczycielem bezpośrednio przyczynia się do zmian i budowania nowego społeczeństwa przyszłości. Nauczyciele przekazują swoją wiedzę, uczą wartościowania priorytetów, pozwalają uczniom rozwijać się w pożądanych kierunkach, a także uczą samodzielności i umiejętności podejmowania własnych decyzji. To wszystko daje ogromną satysfakcję i cel w życiu. 

2. Podążaj za swoją pasją.

Wykonywanie zawodu nauczyciel nie może być przypadkiem. Tylko człowiek z prawdziwą pasją i powołaniem może zostać dobrym nauczycielem. Tylko to pozwoli na optymalne wykorzystanie swoich umiejętności i przekazać uczniom wiedzę z zaangażowaniem, motywacją, szczerym wysiłkiem i entuzjazmem. Jeśli uważasz się za jedną z osób, która ma dar i pasję do nauczania, żadna z realnie istniejących przeszkód nie jest istotna. 

3. Miej wpływ na przyszłość.

Kreując młode umysły poprzez przekazywanie wiedzy, pozytywnego nastawienia do świata i odpowiednich wartości masz bezpośredni wpływ na społeczeństwo, które będzie funkcjonowało w przyszłości jako dorośli ludzie. To spod Twojej pieczy może wyrosnąć przyszły lekarz, prawnik, prezydent, a co najważniejsze – dobry, uczciwy człowiek. W dużej części przyszłość Twoich uczniów zależy od Twojego podejścia. Dobrze wykształcone i wyedukowane osoby w przyszłości stworzą zdrowe i mądre społeczeństwo. Możesz mieć w tym swój udział, tylko będąc nauczycielem. 

4. Przebywaj wśród podobnych osób.

Grono nauczycieli, czyli potencjalnie bardzo podobnych do Ciebie pasjonatów, a przynajmniej ludzi, którzy podjęli w życiu podobne do Ciebie decyzje, jest wspierające i motywujące. Możliwość obcowania z ludźmi o pokrewnych zainteresowaniach, ale również z dziećmi, ich rodzicami i rodzinami pozwala czuć się dobrze. To doskonały moment poszerzenia swojego grona znajomych i wzajemnego wspierania się w osiąganiu nowych celów.

5. Ucz się od swoich uczniów.

Z każdej wiedzy warto korzystać. Z Dzieci z pewnością skorzystają z Twojej, ale nie zapomnij o tym, że ty również skorzystasz z wiedzy swoich uczniów. Nie tylko pozwolą Ci nie zapomnieć o dziecięcej szczerości i wysokim poziomie zaufania oraz optymizmu, ale także pomogą w rozwijaniu praktycznych umiejętności, np. dotyczących nowości technologicznych czy innowacyjnych metod nauczania, z którymi udało im się spotkać w sieci. Budując relacje na wzajemności, obie strony skorzystają w równym stopniu. 

6. Nie daj się porwać rutynie.

Praca nauczyciela to codzienne nowe wyzwania. Nawet w trakcie jednego dnia pracy dzień może zaskoczyć Cię kilkukrotnie. Tutaj nie ma miejsca na rutynę. Jest akcja – wymagana jest reakcje. Każda lekcja jest inna, bo każde dziecko jest inne, a potrzeby każdego z nich mocno zróżnicowane. Uczniowie nie pozwolą popaść w rutynę i zmęczyć się powtarzalnością zajęć – tego w pracy nauczyciela możesz być pewien. 

7. Nie zaniedbaj życia rodzinnego

Równowaga pomiędzy życiem a pracą nie jest możliwa w pracy fizycznej, kiedy wracasz do domu zmęczony, w pracy wyjazdowej czy też kariery, w której wciąż musisz oglądać się przez ramię. Praca nauczyciela oferująca krótsze godziny niż standardowa praca biurowa pozwala na wprowadzenie idealnej równowagi i harmonii do życia rodzinnego i zawodowego. Jeżeli zależy Ci na tym, aby pracować, ale mieć również czas dla siebie i swojej rodziny – praca jako nauczyciel jest sprawdzonym wyborem. 

8. Nie ma jak stała pensja

W pracy nauczyciela nie musisz obawiać się zmienności pensji lub zastanawiać nad jej wysokością. Wynagrodzenie nauczycieli jest szczegółowo określone. Minister Edukacji i Nauki wydał rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, które będą obowiązywały od 1 września również tego roku. Z pewnością nie zaskoczy Cię wpływ na konto i możesz być pewien, że w przypadku choroby lub innych nieoczekiwanych problemów możesz liczyć na uprawnienia urlopowe i inne możliwości dotyczące umowy o pracę. 

Sam fakt, że czytasz ten artykuł, oznacza, że myślisz o tym, aby poświęcić się zawodowo nauczaniu. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, czy byłbyś w stanie zgodzić się z większością powyżej wymienionych punktów, a wskazane w nich korzyści są dla Ciebie przekonujące.

 

Chcesz rozpocząć studia na kierunku Pedagogika w Collegium Balticum? Masz dodatkowe pytania? 

Zapraszamy do kontaktu: https://www.cb.szczecin.pl/kontakt/