X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Poruszanie się samochodem po Danii

Znajdziesz tu najważniejsze informacje dotyczące poruszania się po Danii samochodem.

BlueCollar

Zasady poruszania się samochodem na terenie Danii

W Danii większość aut spotkasz głównie w miastach. Na trasie nie uświadczysz wzmożonego ruchu drogowego. Nie ma również obowiązku używania opon zimowych. Należy jednak pamiętać o obowiązujących w Danii ograniczeniach prędkości:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym
 • 80 km/h na drogach ekspresowych
 • 110 km/h na autostradac

Osoba przyjeżdzająca do Danii

Jeśli przyjeżdżasz do Danii po raz pierwszy i pobyt nie przekracza 185 dni, możesz korzystać z pojazdu zarejestrowanego poza Danią. Jeżeli Twój pobyt przekracza 185 dni, wtedy należy złożyć wniosek o pozwolenie na poruszanie się autem na zagranicznych tablicach nie później niż 30 dni po przeprowadzce do kraju.

Wypełniony wniosek, wraz z opłatą 400 DKK i pokwitowaniem, kopią umowy o pracę i kopią dowodu rejestracyjnego należy wysłać do SKAT. Pozwolenie  przyznawane  jest  osobom,  które  przebywają  w  Danii  jako  student  albo  w  pracy tymczasowej.

Wypełniony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganiami i  dokumentami należy przesłać na adres:

Motorstyrelsen
Nykøbingvej 76, Bygning 45
4990 Sakskøbing
Dania

Wniesienie opłaty manipulacyjnej w wysokości 400 DKK możesz uiścić poprzez przelewem internetowym. Użyj typ formularza+73 i nr konta 86984156. Należy załączyć następujące informacje:

 • Numer CPR (cywilny nr reg.) wnioskodawcy
 • imię ubiegającego się
 • numer rejestracyjny pojazdu
 • prawdopodobny numer pliku

Osoba zamieszkała w Danii

Osoba zamieszkała w Danii generalnie nie ma prawa używać zarejestrowanych za granicą pojazdów do poruszania się po drogach. Zgoda może zostać udzielona osobom przebywającym w Danii, ale pracującym poza Danią w weekendy. Zgoda obejmuje tylko przejazdy od przejścia granicznego do miejsca zamieszkania i z powrotem w związku z wakacjami. Pojazd nie może być używany do żadnego innego rodzaju transportu w Danii. Obcokrajowcy  przyjeżdżający  mieszkać  do  Danii  mogą  używać  zarejestrowanych za  granicą pojazdów w Danii przez okres 30 dni od daty wjazdu do Danii, po tym czasie pojazd musi zostać zarejestrowany, odtransportowany z Danii, albo wyrejestrowany.

Wyjazd do pracy w Danii własnym autem

Jeśli zdecydowałeś się na naszą ofertę pracy i zamierzasz jechać do Danii własnym autem, to nie musisz się martwić sprawami związanymi z rejestracją auta. Cały proces przeprowadzimy za Ciebie, musisz nam jedynie dostarczyć następujące dokumenty:

 • Wypełniony formularz 21.059 – (należy go wydrukować, podpisać i odesłać skan)
 • Kopię dowodu rejestracyjnego samochodu
 • Akt małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci -  w celu udokumentowania bliskiego związku z Polską
 • Mail ze zgodą na potrącenie z wypłaty opłaty manipulacyjnej w wysokości 400 DKK, której żąda SKAT
Używamy plików cookies, aby zoptymalizować działanie strony i ukierunkować zawartośc witryny. Klikając akceptuję, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
Więcej