X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Najciekawsze duńskie festiwale muzyczne

Pobyt za granicą to dobra okazja do nowych doświadczeń. Bez względu na okoliczności wyjazdu, zawsze znajdzie się trochę czasu by coś zwiedzić, zobaczyć, poznać nowych ludzi, albo wziąć udział w ciekawym i inspirującym evencie. Trzeba powiedzieć, że krajobraz kulturalny Danii jest pod tym względem wyjątkowy w skali Europy i przyciąga turystów z całego świata.

BlueCollar

Pobyt za granicą to dobra okazja do nowych doświadczeń. Bez względu na okoliczności wyjazdu, zawsze znajdzie się trochę czasu by coś zwiedzić, zobaczyć, poznać nowych ludzi, albo wziąć udział w ciekawym i inspirującym evencie. Dla każdego, szukającego pracy za granicą, warto wspomnieć o firmie BlueCollar. Zapewnia ona nie tylko dobre warunki, ale i czas, potrzebny na wyciągnięcie z pobytu za granicą 100%! Trzeba powiedzieć, że krajobraz kulturalny Danii jest pod tym względem wyjątkowy w skali Europy i przyciąga turystów z całego świata. Do powszechnie znanych atrakcji należy park rozrywki Legoland Billund zbudowany w większości z klocków lego, Ogrody Tivoli, oceanarium Den Bla Planet, czy zamki Kronborg i Frederiksborg. Jednak poza zwiedzaniem Dania oferuje również wiele atrakcji kulturalnych, w tym również festiwali muzycznych związanych z różnymi klimatami, a dedykowanych nawet najbardziej wybrednym gustom. Eventy przyciągają popisami mistrzów gatunków i występami gwiazd, a kolejne duńskie miasta są przystankami na europejskich i światowych trasach najlepszych zespołów oraz najbardziej inspirujących projektów. Popatrzmy więc jak wyglądają duńskie festiwale muzyczne, wszak właśnie zaczął się sezon najważniejszych imprez.

Dania nie leży na końcu świata

Promy z Polski kursują do Danii codziennie, najpopularniejsza trasa promowa startuje w Świnoujściu i jest przy okazji dobrą opcją dla tych, którzy chcą wziąć udział w jakimś evencie docierając na miejsce własnym samochodem, albo kamperem. Sporo eventów to imprezy kilkudniowe połączone z biwakowaniem i różnymi ciekawymi inicjatywami, a oprócz tego da się tak zaplanować czas, żeby zaliczyć kilka ciekawych imprez jedną po drugiej, a w międzyczasie zobaczyć kilka miejsc wartych zwiedzenia. Jak można się domyślić, posiadanie własnego środka transportu jest przy takich planach sporym ułatwieniem. W dobrej sytuacji są też osoby pracujące na miejscu. Elastyczne grafiki zawsze da się tak ustawić, by wygospodarować trochę czasu na ciekawą wycieczkę, weekend pełen wrażeń, albo serię niezapomnianych występów. W samej Kopenhadze oprócz przygotowanych do zwiedzania zamków i kościołów, na turystów czekają Duńskie Muzeum Filmu, Muzeum Marynarki Wojennej, Państwowe Muzeum Sztuki, planetarium, ogród botaniczny, zoo, Park Rozrywki Bakken i dosłownie setki rozmaitych koncertów.

Zanim się ociepli

W okresie od stycznia do maja dominują w Danii imprezy kulturalne. Szukając ofert pracy w Danii, wielu pracowników zastanawia się nad możliwościami rozrywki na miejscu. Na uwagę zasługuje na pewno coroczny lutowy Antropologiczny Festiwal Filmowy Sjon w Kopenhadze, marcowe targi zrównoważonego rozwoju w Aarhus, w kwietniu zaś festiwal książek kryminalnych w Horsens, kopenhaski Festiwal Filmów Dokumentalnych, związany z muzyką metalową Royal Metal Fest w Aarhus oraz Warsztaty w Centrum Dziedzictwa Kulturowego Wikingów w Ribe. Co ciekawe, wspomniane warsztaty to nie jedyna atrakcja VikingeCenter. Miasteczko-skansen na obrzeżach Ribe czeka na zwiedzających od kwietnia do października, można tu zobaczyć drobiazgowo zrekonstruowaną wioskę wikingów z 700 roku n.e. z przystanią rybacką, pokazami rzemiosł z epoki takimi jak kowal i cieśla oraz specjalnym placem zabaw dla dzieci, stanowiącym miniaturową wersję skansenu. Samo Ribe zaś jest najstarszym miasteczkiem w Danii. Jeśli chodzi o maj, to kalendarz kulturalny przewiduje połączony z koncertami Konwent Tatuażu w Horsens, Spot Festival w Aarhus, czyli festiwal promocji muzyki duńskiej i nordyckiej oraz imprezy w Kopenhadze – Beer Festival, Festiwal Teatralny i Maraton Kopenhaski. Miesiąc zamykają wyścigi w Aarhus, a czerwiec upływa już pod znakiem muzyki.

Roskilde, Copenhell, Tinderbox…

Jednym z najważniejszych duńskich festiwali muzycznych o światowej renomie i tradycji sięgającej lat 70-tych ubiegłego wieku jest Roskilde Festival. Inauguracja wydarzenia, które od samego początku było sukcesem, datowana jest na 1971 rok. Nastąpiła z inicjatywy dwóch licealistów zainspirowanych Woodstockiem i innymi hipisowskimi festiwalami, charakterystycznymi dla tamtej epoki. Festival w Roskilde organizowany jest współcześnie przez organizację non-profit Roskildefonden, a dochody w festiwalu przeznaczane są na cele charytatywne. Na scenach kilkudniowego eventu można zobaczyć największe gwiazdy współczesnej muzyki rozrywkowej – w minionych latach gościli tu między innymi 

  • Gorillaz, 
  • Taylor Swift, 
  • Lil Nas X, 
  • czy Kendrick Lamar. 

Ubiegłoroczną edycję festiwalu w Roskilde odwiedziło 135 tysięcy osób. Innym ważnym wydarzeniem muzycznym w czerwcu jest kopenhaski Copenhell, czyli organizowany od 2010 roku festiwal związany z szeroko pojętą muzyką metalową. Tylko w ubiegłym roku fani gatunku mieli okazję bawić się tu razem z gwiazdami takimi jak Slayer, Iron Maiden, Metallica, Anthrax, Gojira, czy Slipknot. Innymi ciekawymi wydarzeniami muzycznymi są w czerwcu Tinderbox Festival w Odense (wśród zeszłorocznych gwiazd znaleźli się m.in. David Guetta, Lenny Kravitz i Avril lavigne), Festiwal Rocka SongKick w Esbjerg, a także pop-rockowy North Side Festival w Arhus oraz Music Festival Wizard w tym samym mieście.

Trochę folku, trochę jazzu

Lipiec w kalendarzu imprez muzycznych i kulturalnych otwiera najstarszy duński festiwal muzyczny Skagen Music Festival. Tak jak słynna impreza w Roskilde, również i to wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 1971 roku. Od strony muzycznej Skagen postrzegane jest jako święto muzyki folkowej, ale na swoich scenach gości również wykonawców jazzowych, bluesowych i folk-rockowych. Ma bardziej kameralny charakter niż Roskilde i Copenhell, w ubiegłym roku bawiło się tu 15 tysięcy osób. Lipiec to również Kopenhaski Festiwal Jazzowy. Impreza ta nawiązuje do mało znanego faktu, a mianowicie do tego, że w latach 50’ i 60’ ubiegłego wieku Kopenhaga cieszyła się statusem najbardziej jazzowego miasta w Europie. Copenhagen Jazz Festival organizowany jest od 1979 roku, występowali tu między innymi Ray Charles, Sonny Rollins, Chet Baker, Miles Davis. W ubiegłym roku przy scenach jazzowych bawiło się 250 tysięcy osób. Inną imprezą związaną z jazzem jest festival w Aarhus pod koniec lipca. Natomiast Kopenhaga zaprasza w tym samym miesiącu na dwa kolejne festiwale – muzyki klasycznej oraz festiwal operowy.

Przedsionek jesieni

Przełom lipca i sierpnia to Ærøskøbing czyli Ærø Jazz Festival – seria koncertów jazzowych w Andalen i Det Gamle Værft. Każdego dnia można tu wziąć udział w jednym bezpłatnym wydarzeniu, pozostałe wiążą się z biletami. Imprezę otwiera parada uliczna z Dusty Rag Jazz Band, w której każdy może wziąć udział. Najważniejszym jednak sierpniowym wydarzeniem muzycznym jest trzydniowy Wonderfestiwall na Bornholmie. Zalicza się go do najbardziej kameralnych faestiwali w Danii, imprezy odbywają się w pobliżu ruin zamku Hammershus. Na gości czekają dwie sceny prezentujące klimaty zespołów i DJ-ów z całej Europy oraz ponoć najbardziej malowniczy w całej Danii kemping z widokiem na Morze Bałtyckie. Sierpień to także festiwal Hansa Christiana Andersena w Odense, czyli rodzinnym mieście pisarza. To stosunkowo młode wydarzenie (odbywa się od 2013 roku), złożone z imprez muzycznych i kulturalnych dla osób w każdym wieku. W programie są między innymi przedstawienia teatralne, performace’y sztuki ulicznej, pokazy świateł, wystawy sztuki i spotkania z historią opowiadaną, a większość wydarzeń jest bezpłatna.

Inne wydarzenia warte uwagi

Dalsza część roku nie przebiega w Danii tak hucznie jak lato, ale do grudnia znajdzie się jeszcze trochę ciekawych wydarzeń. Wspomniane wcześniej miasteczko Ribe zaprasza na wrześniowy Jesienny Rynek, Hillerod na Noc Kultury, Kopenhaga na półmaraton, zaś Odense na Dzień Fiordu i Maraton Andersena pod koniec miesiąca. W październiku warto ponownie odwiedzić Ribe oraz Kopenhagę przy okazji organizowanych tu Nocy Kultury. W drugiej połowie miesiąca w Helsingor odbywa się Festiwal Tawern, a w Rømø – Festiwal Ostryg. Jak widać Dania ma sporo do zaoferowania miłośnikom eventów i wydarzeń kulturalnych. Choć wspomnieliśmy tylko część z organizowanych tu spotkań, to wybierając się do Danii warto sprawdzić kalendarz kulturalny okolicy, w której się znajdziemy - wszystkie propozycje na pewno dostarczą nie zapomnianych wrażeń i miłych wspomnień. Jeśli szukasz pracy w Danii, aby móc skorzystać ze wszystkich atrakcji, które oferuje to miejsce, zapraszamy do kontaktu.