X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Miłość a praca za granicą

Praca za granicą to kusząca perspektywa. Dla osób będących w związku jest to jednak ogromne wyzwanie. Wspólny wyjazd, czy miłość na odległość? Co wybrać?

BlueCollar

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych. Atrakcyjne oferty sprawiają, że ludzie gotowi są zostawić wszystko, co mają (praca, rodzina, miłość, zobowiązania) skuszeni wizją zarobienia pieniędzy życia. Często pojawia się wtedy pytanie co wybrać: miłość czy praca? Zagranica czy Polska? Czy związek na odległość ma szansę przetrwać? Wiele par decyduje się wtedy na wspólny wyjazd. Dla związków z długim stażem jest to z pewnością korzystna opcja. Co jednak jeśli zakochani nie są długo razem, a życie stawia ich przed tak trudnym wyborem?

Dobrze wiemy, że najlepszymi radami są przykłady z życia wzięte. Zapytaliśmy zatem naszych pracowników, przebywających obecnie w Danii, jak wygląda wyjazd za granicę z perspektywy par:

 

Dlaczego zdecydowaliście się na poszukiwania pracy za granicą?

Oczywiście tak jak większość Polaków emigrujących za granicę zdecydowaliśmy się na wyjazd do Danii w celu zarobkowym, motywowani lepszym wynagrodzeniem niż w Polsce.

Dlaczego wybraliście akurat Danię?

Mamy znajomych w Danii, którzy są bardzo zadowoleni z życia tutaj, więc podążając ich śladami, my również postanowiliśmy spróbować czy faktycznie życie za granicą jest takie jak opisują.

Czy Danię można określić mianem kraju pełnego romantyzmu?

Pomimo tego, że tyle się mówi o duńskiej filozofii Hygge, która uchodzi za klucz do szczęścia, co powinno sprzyjać relacjom, nie uważamy, żeby Dania była w jakimkolwiek stopniu pełna romantyzmu :)

Czy od początku planowaliście wspólny wyjazd za granicę, czy rozważaliście również rozłąkę?

Od samego początku rozważaliśmy wspólny wyjazd i nie braliśmy pod uwagę innych opcji. Uważamy, że dla par najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd za granicę we dwoje, co z pewnością jest mniejszym testem dla związku niż rozłąka spowodowana wyjazdem tylko jednego z partnerów.

Czy planujecie w przyszłości osiedlić w Danii na stałe, czy jednak zamierzacie wrócić do Polski?

Mimo tego, że Dania jest dobrym krajem do życia, to nie wyobrażamy sobie wyprowadzić się na stałe z Polski.

Czy wspólny wyjazd za granicę umacnia relacje, czy jest to jednak weryfikacja tego jak wspólnie radzić sobie z problemami?

Wspólny wyjazd za granicę z pewnością umacnia związek. Trzeba jednak zmierzyć się również z różnymi problemami i na pewno pojawi się wiele momentów kryzysowych. Mając jednak wsparcie w drugiej osobie dużo łatwiej uporać się trudnościami.

W jakiej sytuacji polecilibyście wyjazd za granicę parom, a kiedy powiedzieli, że nie jest to dobry pomysł? 

Według nas pary zawsze powinny wyjeżdżać razem. Znamy przypadki, gdzie wyjazd tylko jednego z partnerów był powodem wypalenia się uczuć, które były między nimi. Ich związek nie przetrwał próby czasu. Niestety rozłąka bardzo często prowadzi do rozpadu związku.

Jakie rady dalibyście innym parom, które zastanawiają się nad wspólnym wyjazdem za granicę?

Nie jest to rada tylko dla par. Trzeba naprawdę rzetelnie i szczegółowo sprawdzić wszystko przed wyjazdem np. miejsce pracy, miejsce zamieszkania. Niestety jest teraz bardzo dużo oszustów, gdzie często dopiero po przyjeździe do danego kraju okazuje się, że nie ma pracy, ani nawet miejsca na nocleg. Nie powinno się podejmować pochopnie decyzji o wyjeździe pod wpływem chwili. Należy uważać na "atrakcyjne" oferty pracy z nierealnie wysokimi zarobkami. Trzeba również zgłębić informacje o danym kraju, do którego wyjeżdżamy np. jakie mamy prawa, co nam się należy, gdzie uzyskać pomoc itp.

Używamy plików cookies, aby zoptymalizować działanie strony i ukierunkować zawartośc witryny. Klikając akceptuję, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
Więcej