X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Feriepenge - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Dania to jeden z nielicznych krajów, w których praktykowane jest Feriepenge. Ten rodzaj świadczenia socjalnego przyczynia się do poprawy standardu życia pracowników i jest ważnym narzędziem w kształtowaniu rynku pracy. W innych państwach, takich jak Polska, ów system nie istnieje, ale zamiast tego pracownicy otrzymują płatny urlop. Czym jest Feriepenge? Komu należy się taki rodzaj wynagrodzenia? Kiedy można z niego skorzystać? W jaki sposób wypłacić Feriepenge? Podpowiadamy!

BlueCollar

 

Co to jest Feriepenge?

To duńskie świadczenie urlopowe, które otrzymują pracownicy w celu finansowania swoich wakacji. Feriepenge ma pomóc osobom pracującym zebrać fundusze na urlop, bez obciążania ich budżetu. Jego kwota jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia brutto pracownika, średnio jest to około 10-15 tysięcy koron duńskich. Feriepenge pozwala pracownikom na korzystanie z różnych form wypoczynku, od wakacji za granicą, po zwiedzanie atrakcji turystycznych w kraju.

System Feriepenge ma również wiele korzyści dla gospodarki Danii. Poprawa jakości życia pracowników przyczynia się bowiem do polepszenia ich zdrowia i samopoczucia, co z kolei może wpłynąć pozytywnie na wydajność i produktywność pracy. Wprowadzenie Feriepenge pomaga również w zapewnieniu równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym pracowników, co z kolei przyciąga do Danii specjalistów z różnych dziedzin.

 

Komu należy się Feriepenge?

Tego typu świadczenie przysługuje każdej, legalnie zatrudnionej osobie. W Danii prawo pracy wymaga, aby pracownicy otrzymywali 12,5% swojego rocznego wynagrodzenia brutto właśnie w formie Feriepenge. Oznacza to, że wszystkie osoby, wykonujące pracę mają prawo do dodatkowego świadczenia finansowego, które mogą wykorzystać podczas urlopu. Warto jednak podkreślić, że środki te podlegają opodatkowaniu w wysokości około 8%, co oznacza, że osoba zatrudniona otrzymuje na swoje konto bankowe 92% kwoty. Pracodawcy są zobowiązani do zgłoszenia Feriepenge do odpowiedniego organu podatkowego. Owo świadczenie stanowi część szerokiego pakietu świadczeń socjalnych, które mają na celu zabezpieczenie pracowników i ich rodzin w razie choroby lub utraty pracy.

Aby kwalifikować się do Feriepenge, pracownik musi przepracować co najmniej 240 godzin w ciągu roku. Warto zaznaczyć, że Feriepenge nie jest wypłacane w przypadku, gdy osoba zatrudniona nie ma planowanego urlopu lub gdy korzysta z zasiłku dla bezrobotnych. Nie otrzyma go również pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło, chyba, że zawierają one klauzulę zapewniającą wypłatę owych środków. Pracownikowi, który wypowiedział pracę lub został zwolniony także nie należy się Feriepenge. Natomiast w przypadku zmiany zatrudnienia, pieniądze zostaną wypłacone przez poprzedniego pracodawcę. Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w formie akordu lub prowizji, może mieć trudności w otrzymaniu Feriepenge. W takiej sytuacji warto skonsultować swoją sytuację z pracodawcą lub zasięgnąć opinii osoby specjalizującej się w prawie pracy. Należy również pamiętać, że osoby zatrudnione na umowach o pracę tymczasową, mogą otrzymać Feriepenge, jeśli w ciągu roku kalendarzowego przepracowały odpowiednią ilość godzin.

 

Kiedy jest wypłacane Feriepenge?

W Danii, każda osoba zatrudniona otrzymuje 2,08 dnia urlopu za przepracowany miesiąc. W skali rocznej daje to łącznie 25 dni, czyli 5 tygodni urlopu. Należy jednak pamiętać, że 3 tygodnie z tego okresu powinny zostać wykorzystane w okresie wakacyjnym, który w Danii trwa od 1 maja do 30 września.

Feriepenge jest gromadzone przez cały rok pracy, a następnie wypłacane pracownikowi przed rozpoczęciem urlopu, zwykle w czerwcu lub lipcu. Termin dokładnej wypłaty tego świadczenia zależy od pracodawcy i indywidualnych umów między nim a pracownikiem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zmiany rodzaju zatrudnienia lub też jego miejsca, może wydłużyć się termin wypłaty Feriepenge.

Istnieje również możliwość przeniesienia świadczenia urlopowego na kolejny rok,  jeśli cały urlop nie zostanie wykorzystany. Po zakończeniu pracy, można starać się o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za Feriepenge.

 

W jaki sposób można wypłacić Feriepenge?

W Danii Feriepenge jest wypłacany na konto bankowe pracownika, czyli tzw. NemKonto. Powinna je więc założyć każda osoba pracująca na terenie Danii. W pierwszej kolejności należy wypełnić specjalny formularz (w języku duńskim), podając swoje dane personalne, numer CPR - Central Person Register, czyli unikalny identyfikator, który jest przypisany do każdego mieszkańca Danii; można go znaleźć na karcie ubezpieczenia zdrowotnego lub w dowodzie osobistym oraz numer swojego specjalnego rachunku, czyli właśnie NemKonta, na które wpłyną środki z Feriepenge.

Prócz tego pracownik powinien napisać krótki tekst – w języku duńskim, bądź angielskim, w którym wyszczególni miesiące, za jakie chce otrzymać Feriepenge. Do formularza warto również dołączyć skan dowodu osobistego.

Feriepenge wypłacane jest w ciągu około 2 miesięcy od wysłania wniosku do urzędu duńskiego. 

Nasz Dział Koordynacji pomaga pracownikom w składaniu wniosku o wypłatę Feriepenge, oczywiście wniosek składany jest kiedy faktycznie pracownik wybiera się na dłuższy urlop, by świadczenie mogło być wypłacone.