X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Dlaczego warto pracować w Danii

Wiele osób, skuszonych atrakcyjnymi warunkami finansowymi, decyduje się porzucić życie nad Wisłą i wyjeżdża do Danii. Jednak to nie jedyne zalety, które sprawiają, że praca w tym kraju jest niezwykle atrakcyjna.

BlueCollar

Ten skandynawski kraj staje się coraz atrakcyjniejszym kierunkiem migracyjnym Polaków. Wiele osób, skuszonych atrakcyjnymi warunkami finansowymi, decyduje się porzucić życie nad Wisłą i wyjeżdża do Danii. Jednak to nie jedyne zalety, które sprawiają, że praca w tym kraju jest niezwykle atrakcyjna. Dzięki zróżnicowanym sektorom pracy, każdy może znaleźć ofertę idealnie dostosowaną do posiadanych umiejętności oraz spełniającą jego wymagania. Jeszcze do niedawna wyjazd do Danii był dla wielu z nas nieosiągalnym marzeniem. Dziś jednak, dzięki firmom takim jak  BlueCollar JobSupply możesz znaleźć pewną, bezpieczną i legalną pracę w tym skandynawskim kraju. Jakie są zalety pracy w Danii i z jakimi trudnościami przyjdzie Ci się zmierzyć? O tym w poniższym tekście.

 

Praca w jednym z najbogatszych  krajów Europy? – kusząca propozycja

Dania zajmuje zaszczytne miejsce na liście krajów z największych w Unii Europejskiej wskaźnikiem PKB per capita, który przekracza 33 200 USD.  Nie dziwi więc fakt, że zarobki w tym skandynawskim kraju również są wysokie. Średnie miesięczne wynagrodzenie, które można otrzymać pracując w Danii  waha się na poziomie 20 000 – 30 000 DKK brutto, czyli ok. 12 000 – 18 000 zł. Takie właśnie pensje otrzymują pracownicy z branży budowlanej, wykończeniowej czy transportowej oraz zatrudnieni wszędzie tam, gdzie wymagana jest sprawność manualna i siła fizyczna. Zawody techniczne wymagają też posiadania specjalistycznych kwalifikacji, np. uprawnień na wózki widłowe czy kursów spawalniczych.

Pensje wykwalifikowanych pracowników umysłowych, znających doskonale język angielski i duński są nawet 2 – 3 razy wyższe. Dla porównania zarobki w Polsce na podobnych stanowiskach oscylują w granicach 5 tysięcy złotych.

Będąc zatrudnionym na umowę o pracę w tym skandynawskim kraju warto pamiętać, że  będziesz się rozliczał z duńskim urzędem.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w Danii wynagrodzenie za pracę jest ustalane indywidualnie z pracodawcą. Nie ma tam bowiem odgórnie ustalonej stawki minimalnej. Natomiast Duńczyk zatrudniony na tym samym stanowisku, co obcokrajowiec nie może zarabiać od niego więcej.  Wysokość pensji uzależniona jest od posiadanych kwalifikacji oraz stażu pracy.

Czas pracy w Danii nie jest oparty na kodeksie pracy, jak ma to miejsce w Polsce. Dlatego też podpisując umowę warto zwrócić uwagę na jej warunki – system pracy, dni wolne, nadgodziny, itp. Średni czas pracy w tym skandynawskim kraju nie przekracza 37 godzin tygodniowo. Oczywiście układy zbiorowe dopuszczają wydłużenie go do 50 godzin, jednakże zanim podpiszesz umowę, powinieneś dokładnie je przejrzeć. Pracownikowi przysługuje jedna przerwa na odpoczynek i posiłek, która wynosi od 30 do 60 min.

Dania – kraj otwarty na pracowników specjalizujących się w różnych zawodach

Warunki zatrudnienia, podobnie jak kwestia wynagrodzenia uzależnione są od posiadanych kwalifikacji. Niemniej jednak w Danii można znaleźć wiele ofert pracy – zarówno tej sezonowej, jak i na dłuższy okres. Warto jednak przed rozpoczęciem starań o zatrudnienie sprawdzić, czy spełniasz wszystkie wymagania, podane w ofercie.

Bardzo popularnym sektorem, w którym możesz pracować, decydując się na wyjazd do Danii jest budownictwo. Ta branża nieustannie się rozwija, często więc pojawiają się ogłoszenia o wolnych etatach dla wykwalifikowanych specjalistów. Zapotrzebowanie na budowlańców zawsze jest dość duże. Jeśli wiec znasz się na murarstwie, potrafisz ciąć i obrabiać metale, bądź też nie są ci obce różnego rodzaju prace budowlane, a przy tym znasz język angielski chociaż na poziomie podstawowym, to znalezienie pracy w Danii nie sprawi ci żadnego problemu.

Dania to kraj rolniczy, stąd też z łatwością znajdziesz tu zatrudnienie w leśnictwie czy produkcji warzyw, owoców czy roślin. Praca ta w większości nie wymaga doświadczenia zawodowego, a decydując się na wykonywanie takiego zawodu możesz liczyć na szkolenie, które zapewni ci pracodawca. Sektor ten jest szczególnie atrakcyjny dla pracowników poszukujących pracy sezonowej, nawet tych, którzy nie do końca władają językiem angielskim, czy też duńskim.

W tym skandynawskim kraju, słynącym z hodowli zwierząt bez problemu znajdziesz zatrudnienie w gospodarstwie, czy też na farmie, jednakże w tym zawodzie powinieneś posiadać doświadczenie, znać język angielski. Takie wymagania wynikają bowiem z faktu, iż większość duńskich gospodarstw jest nadzorowanych przez samego rolnika, który zatrudnia tylko jednego pracownika. Stąd też znajomość języka jest niezbędna do komunikacji. Warto jednak podkreślić, iż praca w gospodarstwie posiada wiele zalet. Najczęściej nie musisz martwić się o zakwaterowanie, gdyż mieszkasz w domu rolnika, bądź w jego pobliżu. Masz więc doskonałą okazję do poznawania duńskiej kultury, szlifowania języka czy też nawiązywania relacji z obcokrajowcami. Jeśli jednak lubisz rozrywkę, a po pracy chcesz wyjść do klubu to mieszkanie w małym miasteczku, bądź wiosce może stanowić dla ciebie problem. Większość pracowników postrzega to jednak jako zaletę, gdyż brak miejsc do wydawania pieniędzy pozwala trochę ich zaoszczędzić.

Szukając pracy w Danii z pewnością znajdziesz go w sektorze usług. Szczególnie w okresie letnim brakuje kelnerów, piekarzy, pracowników magazynów, pralni czy hoteli. Zimą zaś poszukiwane są osoby do obsługi stoisk świątecznych czy animacji dla dzieci. W tej branży możesz pracować sezonowo, bądź też znaleźć pracę na dłużej. Oczywiście w tym sektorze bardzo przyda się znajomość języka angielskiego, choć nie zawsze jest ona wymagana.

Opieka zdrowotna na wysokim poziomie

Decydując się na rozpoczęcie pracy w Danii nie musisz samodzielnie zajmować się kwestią ubezpieczenia zdrowotnego. Każda osoba zatrudniona otrzymuje bowiem tzw. żółtą kartę, uprawniającą do korzystania z opieki medycznej. Cała ta procedura trwa nawet kilka tygodni, stąd też wyjeżdżając do tego skandynawskiego kraju nie zapomnij zabrać ze sobą karty EKUZ, którą możesz wyrobić będąc jeszcze w Polsce.

Możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów

Bez względu na to czy pracujesz w samej stolicy  - Kopenhadze, w innym dużym mieście czy też na wsi, wolny czas możesz spędzać na wiele sposobów. Dania to przede wszystkim kraj wspaniałych krajobrazów, mnóstwa zieleni, parków i roślinności. Można go zwiedzić wzdłuż i wszerz, wsiadając na dwa kółka, bowiem ścieżek rowerowych tutaj nie brakuje. Przebywając na jednej z setek  duńskich wysp możesz wybrać się również na pieszą wędrówkę, spacer po plaży  czy odwiedzić ogród zoologiczny, bądź muzeum, których w tym kraju nie brakuje. Każdy więc po pracy, bądź w weekendy  z łatwością znajdzie interesujące zajęcie w czasie wolnym.

Wśród zalet nie może zbraknąć i wad

Decydując się na podjęcie pracy w Danii, czasem będziesz musiał też  zmierzyć się z problemami, których nie zabraknie. Warto więc dobrze przygotować się do wyjazdu za granicę, by ograniczyć je do minimum.

Pracując w Danii możesz zarobić dużo więcej niż w Polce, jednak powinieneś zdać sobie sprawę, że koszty życia w tym kraju są równie wysokie. Ta różnica jest odczuwalna przede wszystkim na samym początku pobytu, kiedy to musisz zapłacić za wynajem mieszkania czy dokupić brakujące wyposażenie. Według danych Eurostatu, ceny jedzenia i napojów bezalkoholowych w Danii są najwyższymi w całej Unii Europejskiej. Kosztowna jest również sama podróż do Danii. Wynajęcie mieszka to koszt około 1500-3000 koron. Miesięczne wyżywienie kosztuje około 1000 koron. Do tego transport – około  120 koron na miesiąc i inne wydatki. Po podliczeniu miesięczne koszty utrzymania to kwota oscylująca między 3000-5000 koron. W porównaniu z polskimi realiami, to dość dużo, jednak biorąc pod uwagę wysokość pensji, zarobione pieniądze pozwolą Ci na życie oraz odłożenie gotówki.

Warto więc, wyjeżdżając do tego skandynawskiego kraju zabrać ze sobą trochę gotówki, która ułatwi Ci start w obcym kraju i pozwoli przeżyć do pierwszej wypłaty.  Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż decydując się na skorzystanie z ofert pracy przygotowywanych przez BlueCollar możesz liczyć na zwrot kosztów podróży oraz  pomoc w organizacji zakwaterowania. W niektórych przypadkach, możesz nawet liczyć na dofinansowanie kosztów wynajmu. Pomożemy Ci również w załatwieniu wszelkich formalności związanych z wyjazdem i pobytem w kraju.

Jeśli kochasz słońce i ciepło, to zapewne klimat panujący w Danii cię nie zachwyci. Przez połowę roku jest tam bowiem szaro i chłodno. Pracując na zewnątrz warto więc zaopatrzyć się w wodoodporną odzież. Jednak piękno duńskich krajobrazów z pewnością wynagrodzi ci tą niedogodność.

Warto też przed wyjazdem do pracy nauczyć się  choć trochę języka angielskiego. W wielu zawodów taka umiejętność nie jest wymagana, jednak na pewno pomorze Ci w nawiązywaniu nowych znajomości w obcym kraju.

Wyjazd do pracy w Danii, a zagrożenie COVID-19

Polacy podróżujący do Dani, którzy zostali w pełni  zaszczepieni i posiadają odpowiedni certyfikat, bądź też były wcześniej zakażone wirusem SARS-CoV-2 i potwierdzą to pozytywnym wynikiem testu PCR wykonanym nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż 12 miesięcy przed wjazdem, mogą wjechać na teren kraju bez konieczności wykonania testu i przebywania na kwarantannie.

Osoby niezaszczepione, by móc pracować na terenie Danii powinny posiadać negatywny test wykonany maksymalnie 72 godziny  przed wjazdem do kraju – w przypadku testu PCR. Istnieje również możliwość przetestowania się po wjeździe do Danii, jednak należy to zrobić w ciągu 24 godzin.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, rząd Danii zdecydował się na wprowadzenie paszportu covidowego. Będziesz go musiał pokazać chcąc odwiedzić po pracy dyskotekę czy klub nocny. Bez niego nie zostaniesz wpuszczony do restauracji czy kawiarni, serwującej dania wewnątrz lokalu. Warto mieć go przy sobie udając się na większą imprezę czy koncert, czy też wybierając się do muzeum czy parku rozrywki. O okazanie paszportu covidowego zostaniesz poproszony również w szpitalu, ośrodku pomocy społecznej czy innych miejscach publicznych.

Używamy plików cookies, aby zoptymalizować działanie strony i ukierunkować zawartośc witryny. Klikając akceptuję, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
Więcej