X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Ile możesz zarobić, pracując w Danii?

Przed Tobą decyzja dotycząca wyjazdu do pracy za granicą? Zastanawiasz się, ile możesz zarobić, pracując w Danii? Sprawdź średnie zarobki na poszczególnych stanowiskach w Danii!

BlueCollar

Praca w Danii kusi obywateli wielu europejskich krajów, również Polaków. I wcale nie dziwi ów fakt, gdyż to leżące na półwyspie skandynawskim państwo zajmuje zaszczytne miejsce w Top 10 najbogatszych krajów Europy. Zarówno Duńczycy, jak i tzw. Emigranci zarobkowi mają wiele powodów do zadowolenia. Ze względu na brak fachowców w tym kraju etatów nie brakuje, a i stawki za pracę są naprawdę dobre. Ze  statystyk prowadzonych przez  Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze wynika, że w Danii obecnie mieszka i pracuje ponad 30 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Na jakie zarobki możesz liczyć, podejmując pracę w Danii? Odpowiadamy.

 

Płaca minimalna w Danii (nie) istnieje?

Dania to wyjątkowy kraj, pod wieloma względami – również płacy minimalnej, która po prostu nie istnieje. Wszelkie kwestie dotyczące wynagrodzenia, stawek godzinowych, nadgodzin czy urlopu są ustalane na podstawie porozumienia pomiędzy Duńską Konfederacją Pracodawców a Federacją Związków Zawodowych. Jedynymi, odgórnie ustalonymi stawkami są te dotyczące kierowców, którzy realizują przewozy kombinowane oraz kabotażowe. W tym przypadku nie mogą być one niższe niż 160 DDK brutto za godzinę. Od 1 marca 2022 roku stawka minimalna za godzinę pracy na produkcji nie będzie mogła być niższa niż 127 DDK.

Jednak w kwestii pozostałych zawodów stawki godzinowe są indywidualnie ustalane z pracodawcą. Najniższe wynagrodzenie, jakie możesz otrzymać za pracę w Danii rozpoczyna się o 110 DDK brutto za godzinę czy też 37 300 DDK miesięcznie. Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż zgodnie z obowiązującym duńskim kodeksem pracy, obcokrajowiec, czyli również Polak pracujący w tym nordyckim państwie nie może zarabiać mniej niż Duńczyk piastujący to samo stanowisko. Należy również dodać, że tygodniowy czas pracy w Danii dla większości pracowników wynosi 37 godzin. Jednak warto nadmienić, że układy zbiorowe pozwalają również na dłuższą pracę, nawet do 50 godzin tygodniowo. Krócej pracują jedynie Francuzi – 35 godzin w tygodniu. W innych, europejskich krajach maksymalny tygodniowy czas pracy - łącznie z nadgodzinami, nie może przekroczyć 48 godzin w ciągu tygodnia.

 

Średnie zarobki w Danii, czyli jaki zawód najlepiej jest wykonywać

Wysokość pensji, którą otrzymasz, pracując w Danii zależy przede wszystkim od Twojego doświadczenia czy umiejętności oraz znajomości języka. Obecnie w tym nordyckim kraju brakuje specjalistów. Jeśli więc jesteś fachowcem w jakiejś dziedzinie możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie. Wśród duńskich pracodawców dużym poważaniem cieszą się przedstawiciele takich zawodów jak: operator maszyn ciężkich, ślusarz, spawacz, tokarz, monter czy  hydraulik. Warto jednak podkreślić, że brak doświadczenia czy nieznajomość języka wcale Cię nie dyskwalifikuje. Istnieją bowiem zawody, w których również znajdziesz zatrudnienie.

 • Z pewnością bez problemu otrzymasz etat na produkcji. W tym przypadku możesz liczyć na stawkę oscylującą w granicach 120 – 160 DDK brutto za godzinę. W porównaniu pracując na podobnym stanowisku w Niemczech czy Holandii zarobisz znacznie mniej, bo ok. 10 – 15,5 euro/ godzinę, czyli 75 – 115 DDK.
 • Coraz bardziej popularna, a przy tym atrakcyjna finansowo jest praca na stanowisku montera – spawacza 130-138. Jeśli zdecydujesz się na wykonywanie tego właśnie zawodu, możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 160 – 220 DDK brutto za godzinę. Prócz tego otrzymasz jeszcze dodatki zmianowe. W Niemczech pracując jako spawacz, zarobisz 13 – 18 € brutto/ godzinę, co w przeliczeniu wynosi 97 – 135 DDK. Podobne kwoty otrzymasz w Holandii i Belgii. Nieco więcej zarobisz we Francji – 18 – 20 € brutto/ godzinę, czyli 135 – 150 DDK. W innych krajach nie zawsze możesz liczyć na dodatki zmianowe.
 • Posiadając odpowiednie kwalifikacje, z łatwością znajdziesz pracę na stanowisku brukarza. Tutaj również możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie – ok. 140 - 185 DDK brutto/godzinę. Porównując inne europejskie kraje, to zarobki w zawodzie brukarza przedstawiają się następująco – w Niemczech jest to kwota rzędu 13 – 16 €, czyli 97 – 120 DDK, podobnie jak w Belgii i Holandii.
 • W Danii brakuje również operatorów koparki, którzy w związku z tym mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, rzędu 130 – 175 DDK brutto za godzinę. Dodatkowo na Twoje konto wpłynie jeszcze dodatek za nadgodziny. W Belgii i Holandii na tym stanowisku zarobisz 13 – 17.50 €/godzinę, czyli ok. 97 -130 DDK. Nieco mniej zarobisz w Niemczech.
 • Wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja, szybkość i wydajność, coraz częściej stawia się na automatyzację. Nie inaczej jest także w Danii. Stąd też wcale nie dziwi fakt, że w tym kraju poszukiwani są operatorzy robotów spawalniczych metodą TIG-MAG. Pracując na tym stanowisku, będziesz odpowiedzialny za obsługę i konserwację maszyny. Możesz także uczestniczyć w jego programowaniu. Zarobek, jaki otrzymasz to kwota rzędu 150 – 200 DDK brutto za godzinę. W Belgii możesz liczyć na 17 – 18 €/h, czyli ok. 130 DDK. Nieco mniej zarobisz w Niemczech.
 • Równie atrakcyjne zarobki rzędu 150 - 180 DDK brutto/ godzinę otrzymasz pracując jako operator maszyny CNC. W niektórych zakładach możesz również liczyć na dodatkowe premie za nadgodziny czy pracę zmianową. W Niemczech za tą samą pracę zapłacą Ci 13 – 15/h €, podobnie jak w Belgii czy Holandii, co w przeliczeniu daje kwotę 97 -112 DDK.
 • Jeśli posiadasz doświadczenie na podobnym stanowisku, to z łatwością znajdziesz w Danii pracę na stanowisku malarza przemysłowego, z wykorzystaniem farb epoksydowych.  W tym zawodzie również możesz liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie rzędu 140 -185 DDK brutto za godzinę pracy. Porównując inne kraje, to we Francji otrzymasz 16 – 18 €/h czyli ok. 120 – 135 DDK/godzinę. Nieco mniej zaoferują Ci zakłady znajdujące się na terenie Beligii czy Holandii.
 • W Danii brakuje również rąk do pracy na stanowisku murarza. Im większy staż w tym zawodzie posiadasz, tym wyższą pensję możesz otrzymać. Są to kwoty od 130 do 180 DDK za godzinę pracy. Jest to więc atrakcyjny zarobek, biorąc pod uwagę, że przysługują Ci również dodatki za pracę na akord. W Niemczech w tym zawodzie zarobisz odpowiednio 13-23 €, czyli 97 – 170 DDK/h. Podobne kwoty uzyskasz w Belgii i Norwegii.
 • Na dobre zarobki możesz również liczyć decydując się na wyjazd do Danii i zatrudnienie na stanowisku pracownika ogólnobudowlanego. Pieniądze jakie otrzymasz, to ok. 170 - 190 DDK brutto za godzinę pracy. Nieco mniej na tym stanowisku zapłacą Ci w Niemczech i w Norwegii. W Belgii otrzymasz kwotę rzędu 16 – 18 €/h brutto, czyli 120 – 135 DDK za godzinę pracy.
 • Podobną pensję może Ci zaproponować duński pracodawca na stanowisku spawacza TIG. Wykonując ten zawód zapłacą Ci 160 – 200 DDK brutto na godzinę. W tym przypadku możesz również liczyć na dodatek zmianowy, który znacznie powiększy Twoją miesięczną wypłatę. W innych krajach europejskich, jak Niemcy, Belgia czy Francja także możesz liczyć na dobrą płacę na tym stanowisku, jednak są one nieco niższe o tych, które otrzymasz pracując w Danii.
 • Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje, to z łatwością znajdziesz pracę w zawodzie zbrojarza/betoniarza. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, możesz liczyć na wynagrodzenie w granicach 150 – 170 DDK brutto za godzinę pracy. W Niemczech na podobnym stanowisku otrzymasz 14-25 €/ h, co w przeliczeniu wynosi 105 – 185 DDK/godzinę. Jest więc on porównywalny, bądź nieco wyższy od tego w Danii.
 • Na duńskim rynku pracy brakuje również operatorów suwnicy. Jeżeli więc masz odpowiednie uprawnienia i doświadczenie na podobnym stanowisku możesz liczyć na zatrudnienie na takim właśnie stanowisku. Tutaj zarobki oscylują w granicach 120 – 150 DDK brutto/h. W Norwegii, w przeliczeniu na korony duńskie zarobisz 170 – 180 DDK. Nieco niższą stawkę otrzymasz w Niemczech czy Belgii.
 • Hydraulik to jeden z wysoko cenionych profesji, wykonywanych w Danii. Jeśli doskonale czujesz się w tej branży, masz doświadczenie i chcesz się pracować na tym właśnie stanowisku, możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 170– 210 DDK brutto za godzinę.

 

Decydując się na podjęcie pracy w Danii, możesz być pewien, że Twoja pensja będzie znacznie wyższa od tej, otrzymywanej w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd do tego nordyckiego państwa.

Używamy plików cookies, aby zoptymalizować działanie strony i ukierunkować zawartośc witryny. Klikając akceptuję, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
Więcej