X
Tel. +48 91 434 21 46 infopoland@bluecollar.dk

BlueCollar JobSupply Energetykow 3/4, pok. 418 PL70-952 Szczecin Poland

Borne-og ungeydelsen, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o zasiłku na dzieci w Danii.

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Danii i podjęcie tam pracy zarobkowej. Warto wiec jeszcze przed podróżą do tego kraju dowiedzieć się na jakie dodatkowe pieniądze możemy liczyć. Zasiłki i świadczenia socjalne przysługują bowiem nie tylko Duńczykom, ale również Polakom, którzy stanowią jedną z najliczniejszych grup mniejszości narodowych w Danii. Dziś przybliżymy kwestię borne-og ungeydelsen, zwanego również børnecheck. Komu przysługuje to świadczenie, jaką kwotę otrzymamy, jakie dokumenty powinniśmy złożyć? Podpowiadamy!

BlueCollar

Komu przysługuje rodzinne w Danii?

Z Borne-og ungeydelsen mogą skorzystać rodzice dzieci poniżej 18 roku życia, pracujący w Danii Prawo do świadczeń uzyskuje się już po 6 miesiącach zatrudnienia w Danii, bądź gdy zachowana była ciągłość 6 miesięcy pracy w  UE (w takim wypadku oczekiwanie na wypłatę świadczenia może być dłuższe, lecz warte starań, gdyż możemy spodziewać się wyrównania dotyczącego wcześniejszych miesięcy pracy w UE. Przy poszukiwaniu ofert pracy w Danii warto mieć na uwadze ten termin. Pełna kwota zasiłku wypłacana jest po 6 latach zatrudnienia w Danii. Warto również podkreślić, że jest on wypłacany na NemKonto zgłaszane jako konto do transferów pieniężnych z instytucji bankowych. Może to być również rachunek założony w polskim banku.

Pieniądze są wypłacane na konto ojca lub matki. W sytuacji, gdy rodzice mają pełnię praw do opieki nad dziećmi i zajmują się nimi na zmianę, a nie mieszkają razem, wówczas każdy z nich otrzyma połowę kwoty zasiłku rodzinnego. Należy również dodać, że dzieci nie muszą przebywać na terenie Danii. Wystarczy, że jeden z rodziców pracuje w tym kraju – na stałe, bądź sezonowo.

Ile wynosi Borne-og ungeydelsen?

Już na początku należy podkreślić, że kwoty zasiłku rodzinnego zmniejszają się wraz ze wzrostem wieku dziecka. Należy również pamiętać, że borne-og ungeydelsen dla pierwszych trzech przedziałów wiekowych, czyli 0-2, 3-6 i 7-14 wypłacane jest raz na kwartał, natomiast w przypadku dziecka mającego 15 lat aż do uzyskania przez niego pełnoletności zasiłek trafia na konta rodziców co miesiąc. Borne-og ungeydelsen jest zwolnione z podatku, a jego wysokość zależy od czasu przepracowanego w Danii lub innym kraju Unii Europejskiej.

I tak w 2023 roku maksymalne kwoty borne-og ungeydelsen przedstawiają się następująco:

  • dzieci od narodzin do 2 lat otrzymują kwartalnie 4 746 DKK;
  • dzieci w wieku od 3 do 6 lat - 3 756 DKK kwartalnie;
  • dzieci z przedziału wiekowego 7 – 14 lat - 2 955 DKK kwartalnie;
  • dzieci w wieku 15 – 18 lat - 985 DKK miesięcznie.

Warto również podkreślić, że jednym z warunków przyznania zasiłku na dziecko w pełnej kwocie jest kryterium dochodowe. Co ważne, polskie świadczenie na dzieci, tzw. 500+, jest w Danii automatycznie odejmowane od kwoty przyznanego zasiłku.

Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać børnecheck?

Chcąc uzyskać borne-og ungeydelsen należy przede wszystkim skompletować potrzebne dokumenty i złożyć je w formie elektronicznej (wymagane jest posiadanie NemID/MitID – odpowiednika polskiego profilu zaufanego) lub papierowej. Firma BlueCollar podpowiada jakie dokumenty przygotować!

Z pewnością będzie potrzebna umowa o pracę przedstawiona przez rodzica przebywającego w Danii, akt urodzenia każdego z dzieci oraz akt małżeństwa – jeśli zostało ono zawarte. By świadczenie zostało wypłacone należy również przedstawić potwierdzenie wspólnego zamieszkania dziecka i rodzica.

Wszystkie te dokumenty powinny być w języku duńskim lub angielskim.

Rozpatrywanie wniosku średnio trwa 33 tygodnie. W tym czasie urząd duński kontaktuje się z polskim Urzędem Marszałkowskim w celu potwierdzenia podanych informacji. Po weryfikacji i akceptacji, decyzję otrzymujemy elektronicznie lub pocztą.

Warto również podkreślić, że borne-og ungeydelsen może zostać naliczone do 3 lat do tyłu. 

Szukasz pracy w Danii? Aplikuj na naszej stronie internetowej!

Używamy plików cookies, aby zoptymalizować działanie strony i ukierunkować zawartośc witryny. Klikając akceptuję, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies.
Więcej